- Strona główna
-
Działania
-
Projekty
- Projekt "Mój Lublin"
Projekt edukacyjny - "Mój Lublin"
Realizacja projektu - rok szkolny 2023/2024
Autor: Magdalena Niewęgłowska
Przedszkole Nr 83 W Lublinie
Rozwój dziecka zaczyna się od szczegółowego poznawania tego co jest mu najbliższe. Kształtowanie u dziecka poczucia tożsamości jest niezwykle ważne od pierwszych lat życia. Wczesne doświadczenia buduję więź, którą zapamiętują na całe życie. Ważne jest, aby wykorzystać etap naturalnej ciekawości dzieci, chęci poznawania, doświadczania i eksperymentowania. Wiek przedszkolny jest najlepszym momentem aby przybliżyć dziecku region, w którym żyje. Lepsze poznanie i zrozumienie miejsca, w którym się wychowuje, wpływa na kształtowanie osobowości dziecka otwartego na otaczającą go rzeczywistość i buduje w nim więź z danym miejscem.
Realizując projekt edukacyjny „Mój Lublin” damy dzieciom możliwość bezpośredniego poznawania, przeżywania i wręcz dotykania otaczającej je rzeczywistości. Stworzymy sytuacje dogodne do kształtowania postaw społeczno - narodowych, tworzenia więzi ze środowiskiem, w którym żyją. Chcemy wykorzystać naturalne zainteresowanie dzieci tym co nieznane, tajemnicze, odległe. Skupimy się na poznaniu historii, legend, architektury, kultury regionu lubelskiego, opowiemy o życiu ludzi w dawnych czasach.
Cel główny:
-
Celem projektu jest rozwijanie wiedzy o mieście i regionie oraz rozwój postaw i zachowań zwianych z poczuciem tożsamości i przynależności do swojego miasta – Lublina
Cele szczegółowe:
-
Zdobywanie i wzbogacanie wiadomości o dziejach Lublina
-
Zapoznanie z rolami społecznymi pełnionymi przez ważne osoby
-
Wprowadzanie dzieci w świat wartości estetycznych poprzez wzbudzanie zainteresowania zabytkami i dziełami sztuki
-
Stworzenie okazji do zainteresowania dzieci malarstwem, sztuką, architekturą
-
Bogacenie dziecięcych przeżyć poprzez zainteresowanie obrzędami ludowymi ze swojego regionu
-
Wdrażanie do kulturalnego zachowania się w każdym miejscu i w każdej sytuacji
-
Rozwijanie umiejętności śpiewania piosenek z dziecięcego repertuaru oraz piosenek ludowych
-
Kształtowanie umiejętności uważnego słuchania
-
Kształtowanie umiejętności formułowania dłuższych wypowiedzi
Zamierzenia:
- Wycieczka do Muzeum Wsi Lubelskiej – poznanie ginących zawodów, które kiedyś były popularne i cenione. Zapoznanie z architekturą dawnych czasów - wyglądem zabudowań, narzędzi wykorzystywanych w codziennej pracy.
- Wyjazd do Domu Koziołka Lubelskiego – poznanie najciekawszych historii Lublina poprzez interaktywny pokaz z Kozą jako przewodnikiem.
- Przejście historycznym Szlaku Koziołka Lubelskiego - zbiór wyjątkowo istotnych miejsc w Lublinie, pod względem historycznym, w których znajdują się rzeźby Koziołka Lubelskiego. Indywidualny charakter każdej z nich zapewnia atrakcyjność oraz nawiązanie do faktu lub faktów historycznych związanych z danym miejscem.
- Zwiedzanie Ratusza – zapoznanie dzieci z najważniejszymi urzędnikami miasta: spotkanie z Prezydentem - Krzysztofem Żukiem, spotkanie z Przewodniczącym Rady Miasta - Leszkiem Daniewskim, rozmowa na temat ról społecznych pełnionych przez prezydenta, radnych. Zwiedzanie gabinetu prezydenckiego, sali posiedzeń Rady Miasta Lublin. Rozmowa z hejnalistą i wysłuchanie hejnału lubelskiego. Przypomnienie wyglądu flag: Lublina, Polski, Unii Europejskiej.
- Regionalne Muzeum Cebularza – pokaz interaktywny, wypiek cebularzy. Pogłębianie wiedzy na temat cebularza (genezy jego powstania) jako historycznie i kulturowo ugruntowanego produktu regionalnego. Poznawanie tradycji Lubelszczyzny.
- Lubelska Trasa Podziemna – zwiedzanie z inscenizacją. Spacer przez historię Lublina w towarzystwie Jadwigi przedstawiającej blaski i cienie życia w dawnym mieście.
- Zabytki Lublina - wycieczka na Stare Miasto. Oglądanie kamieniczek, określanie ich wyglądu, zwrócenie uwagi na ważniejsze zabytki naszego miasta: Brama Krakowska, Wieża Trynitarska, Trybunał Koronny, Zamek Lubelski, Pomnik Unii Lubelskiej itd.
- Przyroda w naszym mieście – wycieczka do Ogrodu Botanicznego lub Parku Saskiego. Poznawanie różnorodnych gatunków drzew, krzewów i roślin ozdobnych, zwrócenie uwagi na architekturę zieleni.
- Lublin w słowie i piosence - twórcy Lublina - poznanie wybranych utworów Józefa Czechowicza, Jana Kochanowskiego, poznawanie piosenek o Lublinie.
- Legendy z Dziadkami – poznawanie legend naszego miasta połączone z warsztatami utrwalającymi ich treść. Wspólne czytanie z zaproszonymi gośćmi. Wprowadzanie w świat fantastyki, pobudzanie wyobraźni.
- Konkurs plastyczny – ogłoszenie międzyprzedszkolnego konkursu plastycznego pt. „Lublin oczami dziecka”
- Gra miejska – gra plenerowa typu podchody, polegająca na wyszukiwaniu wskazówek, podpowiedzi, szukaniu miejsc ważnych w życiu lublinian i historii miasta, rozwiązywanie krzyżówki. Utrwalanie posiadanej wiedzy o Lublinie.
- Wystawa fotograficzna „Moje ulubione miejsce w Lublinie” – wystawa polegająca na współpracy rodziców i dzieci. Zgromadzenie fotografii z krótki opisem przedstawiających ważne dla nich miejsca.
- Wykonanie własnoręcznych książek o Lublinie - zaprezentowanie efektu finalnego realizowanego projektu i posiadanej przez dzieci wiedzy w postaci książeczki.